Dne 14. dubna 2010 navštívil v rámci volební kampaně TOP09 Moravskoslezský kraj její předseda Karel Schwarzenberg, který spolu s krajským lídrem strany panem Pavlem Lukšou navštívil několik měst našeho kraje. Náplní jejich návštěvy byla setkání se studenty a obyvateli kraje. Nechyběla ani dnes již tradiční a veřejností dobře přijímaná akce „Pivo s Karlem“.

Svou návštěvu začal na 1st International School of Ostrava, kde odpovídal na otázky středoškoláků v rámci Kanadských dnů. Při této příležitosti se setkal a pohovořil s kanadskou velvyskankyní v České republice paní Valerií Raymond.

Krátkým proslovem na Podnikatelské fakultě Slezské univerzity v Karviné otevřel diskusi se studenty této vysoké školy. Studenty obou škol zajímaly otázky týkající se ekonomické situace, krize a řada studentů se ptala na otázky mezinárodní situace, zejména států bývalého Sovětského svazu. Na půdě obou škol zdůraznil potřebu kvalitního školství, které je základem prosperující společnosti. „V naší zemi máme obrovské množství vysokých škol různých kvalit a zároveň chybí finanční prostředky na udržení těchto škol, které momentálně nemáme. Jedním z řešení je ty instituce, které nedosahují daných kvalit například zrušit“ – řekl na přednášce v Karviné Karel Schwarzenberg.

Tradičně se v našem kraji odehrála akce „Pivo s Karlem“ a to hned ve třech restauracích v Karviné, Třinci a Havířově. Karel Schwarzenberg chce nabídnou veřejnosti více prostoru pro neformální rozhovory a zároveň si váží jakékoli zpětné vazby. Volí tedy cestu setkávání s občany na frekventovaných veřejných místech. „Lidé se mě ptají na různé otázky. Částečně, co je zajímá, povolání, daňová zatížení. Zemědělci se ptají, s jakou další podporou ze strany unie mohou počítat. Častou otázkou je, proč máme volit TOP09 a proč máme ty nebo ty osobnosti na kandidátce“ – říká o setkáních Karel Schwarzenberg.

„Velice si vážím, že pan předseda zavítal do našeho kraje a že i tady jej veřejnost s radostí vítá. Plné přednáškové sály i hospůdky jsou toho důkazem.“-řekl o návštěvě krajský lídr TOP09 Pavol Lukša.